| Cristiggg4 a întrebat:

Am o intrebare, avand in vedere ca vom intra în șcenariul 4 de securitate mai ma pot duce dimineata la alergat pe baza unei declaratii pe proprie raspundere? Daca se va pastra acest punct.

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Lasa alergarea si stai naiba in casa, ca ne ia dracu pe toti altfel, si risti si tu destul. Ai voie dar mai bine stai acasa, este voie sa faci exercitii fizice pe langa casa.

| Cristiggg4 explică (pentru Mosotti):

Locuiesc intr-o comuna din judetul Giurgiu, unde nu exista niciun caz. In Giurgiu fiind doar 4 si alea duse la Babeș

| Mosotti a răspuns (pentru Cristiggg4):

Atunci te poti duce, insa si asa aveai voie, in ordonanta militara scrie ca e voie pe aria locuintei sa-ti faci exercitii fizice, dar cu declaratie si data de ziua respectiva.
Sigur, sa nu stai pe langa oameni prea aproape si altele, dar asta sti. Mai ales ca nu e nici un caz la voi.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns:

Nici acum nu ai voie sa faci asta, chiar daca ai declaratie... declaratia are niste puncte pentru care poti iesi din casa ( puncte care constituie o urgenta, iar alergatul nu este o urgenta) STAI IN CASA!

| Cristiggg4 explică (pentru DuckDodgers0):

Exista un subpunct in declaratie numit "activitati fizice individuale"

| Cristiggg4 explică (pentru DuckDodgers0):

Intrebarea mea era daca acel subpunct va mai ramane "in picioare" dupa acest scenariu

| AlexMh a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Ba chiar ai voie. Se vede ca ai folosit declaratia pe proprie raspundere! Este punctul 5.

5. activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței.

Poti sa alergi/antrenezi singur, dar nu in grup!

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Cristiggg4):

Ramane de vazut! Sanatate!

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru AlexMh):

Da! Am preferat sa nu o folosesc

| Mosotti a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Are voie, in ordontata spune ca ai voie pe langa casa sa-ti faci exercitii fizice, nu e nici limita de timp si nici de distanta, dar mai bine mai aproape de casa sa nu aiba probleme cu politia. Dar cu declaratie, cu data, cu tot.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Având în vedere situația pe care o avem, mai bine ar fi să stai și tu acasă că nu se întâmplă nimic.