| adytamatadrian a întrebat:

Salut, am o intrebare... cu ce se pedepseste daca eu fiind minor, imi iau bataie fara motiv pe strada de la un barbat de vreo 25, 30 de ani? As dori sa stiu ce legi sunt aplicate...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 193: Lovirea sau alte violente
(1) Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectata sanatatea unei persoane, a carei gravitate este evaluata prin zile de ingrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amenda.
(3) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, in cazul tau la plangerea parintelui sau tutorelui legal.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai martori, dacă nu rămân urme pe corpul tău, nu te poate ajuta nimeni. Fără motiv nu te atacă decât un nebun. Poți și în asemenea caz să depui o plângere la poliție. Poate dacă se adună mai multe plângeri legate de acea persoană, să se ia măsuri.

| adytamatadrian explică (pentru sadrian46):

Am avut ochiul umflat si im facut poza

| sadrian46 a răspuns (pentru adytamatadrian):

Dacă ai făcut poză.
Până ești cu ochiul umflat, să te prezinți cu ea la medicul legist.
El îți dă un certificat medical.
Dacă nu mai ai ochiul umflat, degeaba mergi la el.
Cu certificatul medical și cu poza, poți depune o plângere la poliție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Ce este scris oficial. 2. Ce se aplica in realitate
Daca nu au martori, expertiza medico-legala prea mult nu se face.
In cele mai multe cazuri "aceste batai de strada" se pedespesc cu amenda.

| ddlykid a răspuns:

Depinde cat de tare te-a ranit.
Se poate pedepsii cu inchisoare de la 2 la 7 ani,
si se aplica Articolul 193 din noul cod penal.