Întrebare recomandată | Daniel9988 a întrebat:

Am o intrebare:cum pot sa aflu starea civila a unei persoane? Sau sa am acces la cazierul ei...Ori sa aflu mai multe despre ea? Este vorba despre firma familiei,in legatura cu o angajare. Vrem sa aflam mai multe despre persoana respectiva.Din punct de vedere legal,nu avem dreptul sa ii solicitam cazierul,deoarece nu suntem institutie publica(juridica). Exista un site pentru. asa ceva? La prima vedere pare un tip ok, are un CV chiar impresionant, dar exista zvonuri cum ca ar avea si un cazier la fel de bogat.Solutii? Idei? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Adiadictie a răspuns:

Jurisprudenta.ro

| Daniel9988 explică (pentru Adiadictie):

Scurt,la obiect, si intr-adevar, m-a ajutat! Am vazut ca tipul a fost luat la 3 pazeste de o companie pentru frauda...Interesant...Merci.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Starea civila o poti afla din CV al solicitantului, daca il cereti, inclusiv se poate cere certificatul de casatorie.
Si de unde ai scos ca o firma nu poate cere unui candidat la angajare sa prezinte certificatul de cazier judiciar?
Stabiliti conditiile de angajare si intre ele si conditia de a prezenta certificatul de cazier judiciar, nici o lege nu interzice aceasta. Mai mult, pentru unele posturi, care atribuie calitatea de gestionar, este legal obligatorie prezentarea certificatului de cazier judiciar.

| Daniel9988 explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot.A aplicat pentru un post in care nu e nevoie de cazier.Iar daca nu e nevoie, nu ai dreptul sa il obligi.E privat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniel9988):

SRL-ul respectiv stabileste conditiile pentru angajare, singura interdictie este sa nu faca discriminari conform celor prevazute in Constitutie.
Daca solicita tuturor candidatilor la angajare certificatul de cazier judiciar nu este discriminare si nici o lege nu interzice aceasta.

| Daniel9988 explică (pentru Ioandelasal):

E inregistrat in strainatate.

| Raniaa a răspuns:

Buna,
In primul rand, starea civila a persoanei in cauza este cam greu si imposibil de aflat, depinde de situatie si context. Mai bine il intrebi direct. In cel de-al doilea rand, in Romania nu exista un text de lege, clar, care sa prevada in mod expres actele angajarii, totul ramanand la latitudinea angajatorului.
Solicita cateva referinte si cazierul.

| Daniel9988 explică (pentru Raniaa):

Este un S.R.L. Asa sunt regulile...

| DavidAb a răspuns:

Este imposibil. E clar că nu este pentru firmă, deoarece orice angajare serioasă impune adăugarea unui cazier judiciar la dosar.

Cred că, de fapt, dorești aceste informații pentru tine.

Legea din România nu permite instituțiilor de arhivă - care dețin aceste date - să le furnizeze unor terți (cum ar fi acel site de care presupui că ai nevoie). Te sfătuiesc să nu bagi datele cardului bancar pentru un asemenea serviciu că sigur este o fraudă. Cazierul judiciar este un bun personal care este protejat de legi.

| Daniel9988 explică (pentru DavidAb):

Citeste Art. 21/aliniatul 14 din constitutia UE adaptata Frantei.Ti-am zis ca firma nu-i marca inregistrata in Romania, deoarece una dintre conditiile sponsorilor(care sunt francezi) a fost aceea de a inregistra firma in tara lor(ca sa nu mai plateasca impozitul vamal).Am intrebat la Inalta Curte de Justitie si Casatie, iar acolo mi-au zis ca nu se poate sa imi ofere infromatii in situatia mea.

| Craciunica_Cristi_1977_xt6V a răspuns:

Dar se mai poate si la FB lui/ei, sa te uiti, ca trebuie sa scrie acolo la detalii, daca e singur /singura

| Daniel9988 explică (pentru Craciunica_Cristi_1977_xt6V):

Nu imi pasa de asta! Poate sa fie divortat de 500000 de ori, mie imi pasa de cazier.