| LecaSorin1688 a întrebat:

Salut, am o intrebare, cum scap de 2 dosare penale? Am 16 ani.
1.Ca am vrut să fur dintr-un apartament si mai eram cu un prieten si noi nu am pomenit vorba de măcar sa-i furam la un băiat 1 leu.
2.Corupere de minori ca am stat cu prieten de 14 ani!
Va rog cum sa scap de aceste dosare penale ca am auzit că o sa fiu arestat la 18 ani!?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu sunt dosare penale, daca nimeni nu a facut plangere penala si n-ai fost chemat pentru a fi ascultat.
In caz ca vei fi urmarit penal si ajungi in judecata se vor aplica dispozitiile penale privind minorii, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| LecaSorin1688 explică (pentru Ioandelasal):

Adică măsura educativă neprivativa de libertate? Adică dacă vor ma vor lua?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LecaSorin1688):

La masurile neprivative de liberate nu te ia nimeni, doar la cele privative de libertate. Si oricare dintre aceste masuri sunt dispuse doar de instanta de judecata, in urma unui proces penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebare pusa din plictiseala?

| minrest a răspuns:

Se judeca procesul, sau procesele, si daca nu ai facut nimic rau, nu sunt probe si nu esti condamnat. 1. Ce poate fi aia ca ai vrut sa furi? Ai intrat intr-un apartamet strain, in lipsa locatarilor, impreuna cu un alt baiat? Si tu spui ca voiai sa vezi cum e zugravit, este? Legea numeste asta patrundere prin efractie si tentativa de furt, astea sunt fapte, nu intentii, si poarta raspunderepenala. 2. Daca convingi un baiat mai mic ca tine sa comita o ilegalitate, asta se numeste ca il corupi. Daca nici asta nu mai e corupere, sa renutam la cuvant, ca nu are semnificatie.

| LecaSorin1688 explică (pentru minrest):

Nu am furat nimic sau am pomenit vorba de furat! Dar in fine in fata legii sa nu te pui eu as vrea sa fac cumva sa scap de aceste dosare penale!

| minrest a răspuns (pentru LecaSorin1688):

Una la mana, odata ce nu ai fost chemat pana acum, e posibil sa nu se fi deschis actiune penala; a doua, nu ai fapte foarte grele, posibil ca instanta sa fie intelegatoare; a treia, vei fi judecat ca minor, ca erai minor, si asta e in avantajul tau. In cel mai rau caz iei cu suspendare, dar nu mai spune ca nu a fost vorba de furat, ce cauti la altul in casa? Vrei sa scapi chiar si de actiunea penala, ar vrea si Dragnea, leaderul partidului de la putere, dar uite ca nu se poate. Trebuie sa faci asa: 1. Sa intrebi daca e o actiune pornita impotriva ta. De cativa ani, ai dreptul sa stii asta. Faci cerere la politie, iei numar de inregistrare. 2. Daca proprietarul apartamentului a facut plangere, vorbesti cu el sa isi retraga plangerea. Lasi banii sa vorbeasca.

| minrest a răspuns:

Am si eu o intrebare, daca dadeai de o baba de care nu stiai in apartament, care se speria si facea un atac cerebral? Sau intra in panica si urla, esti sigur ca nu intrai in panica si tu? Ca daca ii puneai mana la gura sa nu se auda, pana la sufocare nu mai era mult.

| Sn4k3 a răspuns:

Parnaie, nu mai ai ce sa faci laughing. Grija cu sapunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing)) mai amuzanți ăia care iau în serios prostia asta.

| xutza a răspuns:

Nu scapi de ele. Corect ar fi sa iti ispasesti pedepsele. 1. Tentativa de furt calificat 2.Corupere de minori.
Iei ceva anisori. Nu-ti face griji, iti da Dragnea "salariu ".

| doctorandus a răspuns (pentru xutza):

Nu cred ca un minor poate comite corupere de minori. In orice caz, sexul cu un minor nu se pedepseste daca diferenta de varsta e mai mica de trei ani.

| xutza a răspuns (pentru doctorandus):

Raspunsul meu a fost mai in gluma. Putin ironic, ca sa zic asa. Putiul vrea rezolvari penale pe TPU laughing

| Kron5tadt a răspuns:

Lasa-ma sa-ti trag un cap in gura. In felul asta vei avea parte de revelatia vietii tale. Daca mama ta si tac'tu nu te-au educat, este cazul sa primesti un sfat brutal. P.S. La faza cu capul in gura vor fi implicati si parintii tai.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Nu știu dacă mai poți scăpa. Cred că în cazul 1 ai putea prezenta vreo dovada că nu ai furat și în cazul 2 poate poți să îi convingi părinții minorului/minorei să retragă plângerea la poliție. Sper că te am ajutat!

| LecaSorin1688 explică (pentru Anonimaaaxgar):

Nu a depus nimeni nicio plângere doar ca eram cu prietenul respectiv eram in statia de autobuz si n-ea luat un politist si nea dus la secție

| erikoneko a răspuns:

Nu cred ca ai ce sa faci laughing) poate scoala de corectie, pana la urma ai vrut sa furi si lumea functioneaza pe principiul pe fapta si rasplata.