| vladeusebiu a întrebat:

Am o intrebare daca am o masina inmatriculata in strainate Franta spre exemplu o aduc in tara si circul cu ea mai mult 90 de zile si ma opreste politia ce pot pati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O masina cumparata din strainatate trebuie inmatriculata temporar sau permanent in termen de 30 de zile.
Daca nu o faci poti fi acuzat si condamnat conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."

2 răspunsuri:
| Clujean25 a răspuns:

Dacă numerele și asigurarea sunt valabile mai mult de 90 de zile, și poliția te oprește doar în a 91-a zi de exemplu, nu cred că pot dovedi că ai adus mașina în țară de mai mult de 90 de zile...