| Birlescu_Cristian_2001 a întrebat:

Am o intrebare. Daca permisul mi-a fost anulat dupa 20 de ani de soferie profesionist, ai dreptul sa conduci tractorul fara permis pe drumurile publice, sesizez daca permisul imi e anulat.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa conduci doar tractor agricol sau forestier si asta dintr-o scapare a Parlamentului, care nu a pus de acord continutul infractiunilor din Codul penal cu prevederile OUG nr.195/2002 (Codul rutier).
De aceasta s-a folosit ICCJ pentru a pronunta o decizie pentru dezlegarea unor chestiuni de drept in materie penala, citez:
"R O M Â N I A
ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
COMPLETUL PENTRU DEZLEGAREA UNOR CHESTIUNI DE DREPT ÎN MATERIE PENALĂ
Minuta deciziei nr. 11 Dosar nr. 347/1/2017
Şedinţa din data de 12 aprilie 2017
ÎN NUMELE LEGII
D E C I D E:
Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Timişoara, Secţia penală, prin încheierea din data de 27 ianuarie 2017, în dosarul nr. 9349/325/2016, prin care se solicită pronunţarea unei hotărâri prealabile pentru dezlegarea chestiunii de drept: "în ce măsură tractorul agricol sau forestier condus pe drumurile publice devine asimilat autovehiculului, iar conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neînregistrat, potrivit legii, sau de către o persoană care nu posedă permis de conducere întruneşte condiţiile de tipicitate a infracţiunilor prevăzute de art. 334 alin. 1 din Codul penal, respectiv art. 335 alin. 1 din Codul penal" şi stabileşte:
În interpretarea noțiunii de "autovehicul", prevăzută de art.334 alin.1 din Codul penal şi art.335 alin.1 din Codul penal, raportat la art.6 pct.6 şi pct.30 din O.U.G. nr.195/2002, modificată şi completată prin OG nr.21/26.08.2014, conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neînmatriculat/neînregistrat potrivit legii sau de către o persoană care nu posedă permis de conducere nu întruneşte condiţiile de tipicitate ale infracţiunilor prevăzute de art. 334 alin. 1 din Codul penal, respectiv, de art. 335 alin. 1 din Codul penal.
Obligatorie de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, potrivit dispoziţiilor art. 477 alin. (3) din Codul de procedură penală.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 12 aprilie 2017. "

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La tractor nu mai trebuie permis din cate am auzit. Nu are nici o legatura permisul ridicat cu asta, mergi fara frica.

| Birlescu_Cristian_2001 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dar un minor, are voie sa conduca, daca are 16 ani?