Întrebare recomandată | NUSHNUSHNUSH1231 a întrebat:

Salut,am o intrebare, de curand vreau sa ma apuc de rachetomodelism, am o racheta ce poate ajunge la 300m inaltime si sunt la sat, pot ajunge pe camp in gen 5min si nu e absolut nimeni. Este legal lansarea acestora? Rachete mici gen, nu praf de pusca, motoare de racheta din zahar si azotat de sodiu.Dau funda

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia gindeste-te ca faci treaba asta si apare de nicaieri un elicopter SMURD pe care il dai jos. Eh, cum suna? Poate exagerez un pic, dar cel mai bine iei si te interesezi la politie/autoritatea aeronautica romana inainte sa patesti vreo belea, gen amenda urita.

| NUSHNUSHNUSH1231 explică (pentru GabiDumitrescu):

O racheta de asta are 40 50 grame, e de 100 de ori mai slaba ca si o pasare ce loveste un elicopter sau orice altceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NUSHNUSHNUSH1231):

Mai bine intrebi decat sa o patesti. Uite, si un laser are vreo 10 grame si au fost niste cazuri prin Londra parca in care s-au ales baietii cu citamai beleaua ca puneau laserele pe avioane...