| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am o întrebare. Din păcate nu pot să dau prea multe detalii, dar pot să spun ceva ca să vă faceți o idee.
Problema este că în lipsa mea au pătruns 2 persoane în curte/locuința mea și au amplasat niște probe să mă invinovățească ulterior de o faptă pe care nu am facut-o.
Acum sunt acuzat de acea faptă și sunt somat să plătesc o sumă.
Intrebarea mea este ce pot face acum?
Să dau în judecată persoanele pentru violare de domiciliu? Cum să fac să demonstrez că sunt nevinovat. Precizez că au acționat destul de bine persoanele care mi-au făcut rău, în sensul că autoritățile cred că sunt vinovat. Mai precizez faptul că eu pot să dovedesc că în intervalul orar când au pătruns acele persoane în locuință nu am fost acasă. Tocmai ce am făcut asigurarea auto concomitent cu persoanele care între timp erau în curte. Pe asigurare se vede ora și data cand a fost făcută.
Acele 2 persoane au recunoscut că au intrat în lipsa mea și un vecin i-a văzut când au intrat în intervalul orar respectiv. Ce pot face?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le poti face plangere penala pentru violare de domiciliu.
De asemenea, te poti intelege cu ei sa nu le faci plangerea daca recunosc ca ei au plantat probele care te invinovatesc.
Faptul ca n-ai fost acasa cand au plantat probele nu te absolva de comiterea anterioare a unei infractiuni. Doar daca ai alibi pentru data si ora faptei de care esti invinovatit poti scapa de raspunderea penala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca aveai camere video in curte si in casa acum numai aveai nici o problema deoarece imaginile surprinse pe camere erau direct trimise politiei si ei prindeau hoțul in cîteva minute sau ore, si tu scapai de griji si de șantajul ordinar la care esti supus, dar asa pentru ca tu nu ai camere mergi la politie faci o plîngere si vezi ei ce zic, ca fara dovezi clare va fi greu sa demonstrezi ca spui adevarul.

| mobila2021 a răspuns:

Suni la politie