| PandaUHH a întrebat:

Salut, am o intrebare, eu am 14 ani si saptamana trecuta am facut cererea pentru buletin, pot sa ma duc sa ridic singur buletinul de la politie, mai am nevoie de un parinte daca am facut cererea?

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Da, la ridicare nu mai e nevoie de nimeni. Te poti duce neinsotit. La depunerea actelor trebuie un parinte sau tutore daca esti minor, si proprietarul locuintei ca sa te ia in spatiu, asta de cele mai multe ori sunt tot parintii dar mai sunt si alte situatii.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ridicarea cartii de identitate o poti face singur, nu este nevoie sa te insoteasca un parinte.

| MJo a răspuns:

Da, poți să'l ridici singur dacă ai făcut toate demersurile.