| Razvan_Danut_1996 a întrebat:

Am o intrebare in vara asta pe la inceputul lui august voi pleca in UK timp de 2-3 saptamani si vreau sa stiu daca pot pleca avand invedere ca buletinu expira pe 19 septembri? Mai este valabila legea in care:

"Orice act cu care treci granita, indiferent ca este pasaport sau CI, trebuie sa fie valabil inca 6 lui de la data iesirii din tara"

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o lege in sensul in care spui tu, doar ca unele tari au reglementari in acest sens pentru intrarea pe teritoriul lor.
Poti pleca cu cartea de identitate sau pasaport in termen de valabilitate, nu se cere sa fie cu 6 luni inainte de expirare.
De altfel iti poti preschimba CI cu 180 de zile inainte de expirare, astfel ca o poti preschimba pe la inceputul lunii iulie.
Detalii poti vedea si aici: http://www.mae.ro/travel-conditions/3725

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În România NU există o astfel de lege :)
Atâta timp cât C.I. ( sau Paşaportul ) este în termenul de valabilitate pe perioada călătoriei tale în U.K., este în regulă!

NU sunt astfel de restricţii ( de genul termenului minim de valabilitate a actului de identitate ) nici în Marea Britanie - vezi detalii la linkul oficial :
http://www.mae.ro/travel-conditions/3725

Toate cele bune!