| Mihaila3665 a întrebat:

Salut am o intrebare legata de o mostenire. Acum 13 ani a murit tatal meu, eu fiind singurul mostenitor minor nu s-a facut nici un certificat de mostenire pe numele meu sau a mamei. In cateva zile fac 18 ani in toti acesti ani impozitul casei a fost platit pe numele defunctului. Este vreo sansa sa imi revendic mostenirea sau o pot pierde. Multumes anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, puteti face mostenirea si acum, sunteti mostenitori tu si mama ta. Mergeti la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului, cu certificatul de deces si solicitati deschiderea procedurii succesorale. Notarul o sa va spuna de ce acte mai aveti nevoie si cat costa.

| Mihaila3665 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi acum astept sa fac 18 ani! Mai am 3 sapt. thanks

4 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Normal, poti trece pe numele tau oricand doresti. Nu se pierde nimic stai linistita happy

| Yuoia a răspuns:

Nu conteaza varsta ta. Poti face succesiunea oricand. Adevarul e, ca cu cat mai repede, cu atat mai bine. acum ca au trecut deja 13 ani, e tot aia. In rest, faci cum ti s-a spus mai sus.