| Leutzu_9034 a întrebat:

am o intrebare, m-a prins politia conducand un autovehicul cu nr rosii care au expirat in urma cu 8 zile ianinte ca sa ma opreasca politia, ce mi se poate intampla?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti faca dosar penal, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.85.(1)Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani."
Chiar nu stiai ca nu ai voie sa circuli fara inmatriculare?

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Dupa ce s-a legitimat si ti-a cerut actele nu ti-a spus consecintele? Ciudat!
In general asa se face.
Oricum, pentru conducerea autovehiculelor neinmatriculat se pedespseste cu dosar penal(prima abatere)
Apoi, daca mai faci ceva. Se va trimite mai departe si risti inchisoare intre 1-3 ani!
Ai grija!

| danutzluka a răspuns:

Se intocmeste dosar penal pentru conducerea unui auto neinmatriculat.
O amenda penala daca probabil esti la prima abatere; cauta deja un avocat ca o sa ai nevoie.