| Marian200017 a întrebat:

Salut, am o întrebare, recent a vorbit cu cineva care vinde o motocicleta de 150 cc dar el sune ca se poate conduc cu A1 pentru ca nu depășește puterea maxima a KW legala pentru A1, are dreptate sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este ilegal cu categoria A1. Este nevoie de categoria A2.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are dreptate, chiar daca nu depaseste puterea maxima depaseste capacitatea cilindrica de 125 cmc.
Conform Codului rutier, citez:
"b) categoria A1:
1.motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"
Pentru incadrarea in categoria A1 motocicleta trebuie sa indeplineasca toate criteriile prevazute, nu numai puterea motorului.

| Marian200017 explică (pentru Ioandelasal):

Deci practic e ilegal sa o conduc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian200017):

Da, este ilegal cu categoria A1. Este nevoie de categoria A2.