| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Salut, am o iubita de 14 ani, eu am 18. Am întreținut cu ea relatii sexuale si vrea sa stea la mine. Parintii ei nu sunt de acord si daca parintii ei ar chema politia asupra mea, fata spunând poliției ca nu a fost forțată ca vrea sa stea ea cu mine si ca ma iubeste etc ar fi o problema? Ar putea politia sa faca ceva? Daca nu a fost nimic fortat? Vreau un raspuns ajutator va rog, dau funda.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii fetei fac plangere penala poti fi condamnat pentru infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Depinde de procuror daca o sa fii trimis in judecata si apoi de instanta de judecata daca iti aplica sau nu o pedeapsa si daca pedeapsa o sa fie cu executare sau cu suspendarea executarii.
Trebuia sa te interesezi inainte de a face prostia si nu dupa ce ai facut-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, legal faci puscarie de la 1 la 5 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa zica ea orice... tu tot la parnaie ajungi. Nici nu e nevoie sa stea la tine. Faptul ca ai intretinut relatii sexuale cu un minor sub 15 ani constituie o infractiune si se pedepseste cu inchisoarea.

"Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale

Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an al, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai trebuie sa gandesti apoi sa actionezi nu invers. Minorii trebuie sa isi faca prieteni si sa invete, nu sa intretina relatii sexuale la 14 ani! Si parintii fetei pot fi trasi la raspundere pentru ca nu au avut grija de copilul lor si au permis sa se ajunga aici.