| Emmanu3l a întrebat:

Salut am o mica dilema in legatura cu un loc de munca, eu deja lucrez intr-un loc dar nu prea-mi place si azi am fost chemat la interviu pentru alta slujba intr-un loc unde mi-ar placea s alucrez..in fine ce vreau sa stiu e ca daca eu merg la noua slujba si la cea veche nu ce se intampla? adica ma pot angaja in alta parte fara nici o problema fara a-mi da demisia la de la slujba anterioara? nu prea cred ca e asa usor nu? adica sa intru la alt job parasaindu-l pur si simplu pe cel anterior...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este mai bine si corect sa-ti dai demisia, asta dupa ce te-ai lamurit cu interviul pentru noua slujba.
Daca pleci fara sa anunti ti se va desface disciplinar contractul, pentru absente nemotivate si s-ar putea sa-ti dauneze la o noua slujba, daca vor cere recomandari.

| neutrino a răspuns:

Se poate, de ce nu? Dupa cateva zile, contractual vechi de munca va fi desfacut pentru absente nemotivate.

| stlucian a răspuns:

Un proverb zice:

Nu da pasarea din mana, pentru cea de pe gard

Vezi ce se intampla dupa interviu conditii de angajare/salar/perioada/etc

Daca poti sa faci 2 jobs e OK depinde de program si de tine apoi ca sa renunti la pimul job vorbeste mai intai cu sefii despre nemultumirile tale poate vor schimba ceva.

Succes thumbs up

| ElenaSA a răspuns:

Vezi ce se intampla la interviu. Daca parasesti vechea slujba si dai de ceva mai rau la noua? Daca esti angajat de proba la noua slujba poti sa-ti iei un concediu de la prima si vezi ce se intampla. Te decizi dupa.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Din pdvd. legal trebuie depusa o cerere de demisie; care practic e un preaviz de 2 saptamani. Nu vei beneficia de ajutor de somaj daca pleci de buna voie, dar din cate spui tu nu e cazul.

| Andi44 a răspuns:

Poti face asta, legislatia nu iti interzice dar nu cred ca ar fi cinstit. In primul rand, pierzi increderea fostului angajator. Daca pur si simplu renunti la acel job, poti sa ii spui angajatorului ca renunti fiindca ai gasit ceva mai bun. Sper ca te-am, ajutat. O zi buna sa ai...