| ionu0k9 a întrebat:

Salut, am o mica intrebare, vreau sa imi fac pasaport si problema e ca, am avut unul cu ceva vreme in urma dar a expirat si nu il mai gasesc pe scurt l-am pierdut... ce trebuie sa fac? trebuie declarat pierdut daca a expirat? trebuie sa platesc ceva amenda?

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Daca expirase nu are rost sa il mai declari pierdut ca pierzi si timp si ceva banuti cu declaratu.
Cand te duci sa iti faci pasaportul nou daca intreaba de ala vechi zici si tu ca e expirat [ stiu ei oricum lol] si l-ai uitat nu stiu unde.
Nu prea mai au ei treaba cu actele expirate.
Eu cand mi-am facut pasaportul nou m-am dus si cu ala vechi [ era din ala temporar ala pe 1 an], doar mi-a taiat acolo in colt la fotografie si mi l-a dat inapoi.