| Flammachiu a întrebat:

Salut, am o nedumerire in legatura cu buletinul de flotant. Buletinul meu expira si vreau sa imi fac buletin de flotant ca sa il inlocuiesc si prietena mea zice ca buletinul de flotant nu inlocuieste buletinul normal, ci doar adresa. Deci cum este de fapt?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "buletin de flotant", viza de resedinta (flotant) se obtine cu o carte de identitate valabila si se inscrie pe un document numit dovada de resedinta.
In schimb se poate obtine o carte de identitate provizorie, valabila timp de 1 an, conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 20.(1) Cartea de identitate provizorie se eliberează în următoarele cazuri:
  a) când solicitantul nu prezintă toate documentele necesare pentru eliberarea cărţii de identitate sau a cărţii electronice de identitate;
  b) când, temporar, nu se poate realiza procedura preluării datelor biometrice;
  c) în cazul cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate, care locuiesc temporar în România;
  d) când se solicită eliberarea unei cărţi electronice de identitate sau a unei cărţi de identitate, în unul din cazurile prevăzute la art. 19 alin. (1) lit. a), b), e), f), g), h), i) şi j), la cererea cetăţeanului.
  (2) Termenul de valabilitate a cărţii de identitate provizorie este de un an."

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu exista conceptul de buletin de flotant ci viza de flotant care se aplica pe buletinul existent si intr-adevar doar iti modifica adresa