| xXFlorinXx a întrebat:

Am o nelămurire.
Dacă eu merg cu motorul și o mașina normală merge pe lângă mine și un polițist e in mașina și îmi spune sa opresc, sunt obligat sa opresc dacă nu e in mașina de poliție ci in mașina personală?
Adică dacă stam sa ne gândim ar putea fi un hoț sau infractor cu niște haine de poliție pe care le poți cumpara de pe net sau diverse magazine și vrea sa îmi fure ceva.
Dar dacă are acel girofar pe care îl scoți pe geam și îl pui pe mașina?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, esti obligat, daca politistul este in uniforma si face semnul regulamentar cu acel baston.
Cu atat mai mult trebuie sa opresti daca are si girofar.

| darrio2007 a răspuns:

Opresti si vezi daca se legitimeaza. dar sa arate si legitimatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce conteaza in ce masina e... politistul din intersectie nu e deloc in masina si tot opresti la semnalul lui. important e sa fie in uniforma si sa se legitimeze

| romeo78 a răspuns:

Da, dar cereți să vă arate legitimația. Căci există mașini de poliție neinscripționate, special pentru a putea prinde în flagrant în timp real, șoferii care încalcă reguli de circulație! Iar, dacă nu sunteți sigur, sunați la 112!

| ziftode a răspuns:

Din pacate, trebuie sa te supui riscului sa fie un infractor imbracat in uniforma de politie (care e infractiune in sine: port ilegal de uniforma)
pentru ca din pacate, daca un politist in uniforma iti spune sa opresti, TREBUIE SA OPRESTI, indiferent ce vehicul conduce, poate sa mearga intr-o remorca sau intr-o caruta cu, cai, daca nu opresti inseamna ca esti infractor si o sa te dea in urmarire... PUNCT!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS daca nu opresti, si apoi te prinde, chiar daca nu ai facut nimic, si nu te poate dovedi cu nimic rau, TOTUSI, faptul ca nu ai oprit e infractiune si se pedepseste, ca sa nu mai vorbim ca daca esti dat in urmarire, pot sa si traga cu arma in tine "dupa ce trag focuri de avertisment", dar totusi!