| lilskies a întrebat:

Salut, am o nelămurire legată de adresa din buletin, nu imi apare nr casei si strada.
Locuiesc la țara si ar trebui sa fie strada principala si nr casei, de ce nu este?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 17.(1) Cartea de identitate simplă conţine date în format tipărit şi în format inscripţionat prin tehnici speciale, precum şi elemente de particularizare şi de siguranţă.
(2) Datele cu caracter personal înscrise pe cartea de identitate simplă sunt:
a) numele şi prenumele titularului;
b) sexul;
c) cetăţenia titularului;
d) data şi locul naşterii titularului;
e) semnătura olografă a titularului;
f) imaginea facială a titularului;
g) C.N.P.;
h) adresa de domiciliu a titularului.
(3) În cazul incapabililor şi al persoanelor infirme sau analfabete, semnătura olografă a titularului poate lipsi din conţinutul cărţii de identitate simple.
(4) Cartea electronică de identitate conţine date în format tipărit şi în format inscripţionat prin tehnici speciale, date în format electronic, precum şi elemente de particularizare şi de siguranţă.
(5) Datele cu caracter personal care se înscriu pe cartea electronică de identitate sunt cele prevăzute la alin. (2), cu aplicarea, după caz, a prevederilor alin. (3). În format electronic se înscriu:
a) datele din formatul tipărit, cu excepţia semnăturii olografe a titularului;
b) prenumele părinţilor titularului;
c) un certificat pentru semnătură electronică şi, după caz, certificate calificate pentru semnătură electronică, astfel cum acestea sunt definite în legislaţia din domeniu;
d) datele biometrice ale titularului, constând în imaginea facială şi, după caz, imaginile impresiunilor papilare a două degete.
(6) La cererea solicitantului, cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu toate datele prevăzute la alin. (5); sau
b) cu datele prevăzute la alin. (5), cu excepţia imaginii impresiunilor papilare."
Asa fiind ar fi trebuit sa-ti treaca si domiciliul si n-avem de unde sti de ce nu au facut-o, va trebui sa intrebi la ei.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune intrebarea asta la Politie, celor care ti-au facut buletinul, ca noi nu avem de unde sa stim "de ce nu este"!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este neapărat necesară dacă localitatea este mică și poți fi găsit.
Astfel nu s-a făcut o omitere specială în cazul tău când a fost emis buletinul.