| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, am o problema. Acum o saptamana am fost in penny cu niste prieteni si un prieten cand a vrut sa desfaca o doza de suc (din tipla aia) au mai cazut 2 si ne-am cartat cu paznicul ca ne punea sa le platim si pana la urma le-am platit, dupa ceva timp am revenit si tot acel prieten a luat 2 pungi de seminte si a scapat una in fata lui intentionat si a spus ca o plateste(oricum o platea) si paznicul ne-a luat la el in vestiar si a chemat jandarmii si a inventat ca cica faceam misto de el si astea. Jandarmii ne-au facut proces verbal sau cum se spune(am dat declaratie pe foaie) si azi cand am fost in penny a spus ca nu avem voie sa mai intram ca asa a zis seful lor. Cand am fost la jandarmi dupa aia i-am intrebat daca putem sa intram in penny si au spus ca putem fara nici o problema si cand i-am spus asta la paznic a spus ca asta e proprietate privata si ca nu conteaza ce au spus jandarmii. Intrebarea mea este ce sa fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Declaratia nu este proces verbal de contraventie. Procesul verbal de contraventie este un formular tipizat, care se completeaza de agentul constatator si in care se trec datele contravenientului, fapta care constituie contraventia si pedeapsa (amenda).
2.Nici o lege nu prevede o interdictie de intrare, aceasta o poate dispune doar un judecator, in urma unui proces penal.
3.Ar trebui sa fii mai serios si sa nu te inhaitezi cu prieteni de genul celui descris, stii ce se spune, daca intri in laturi te mananca porcii.

| AlexanderAlex1 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am laut amenda, doar ne-a luat datele si am semnat o hartie si am scris ceva acolo. A spus ca cica nu mai avem voie sa intram, ce sa ii zic lui bulangiul ala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexanderAlex1):

Intreaba-l ce lege prevede ca nu ai dreptul sa intri.

| Balan_Andrei_Vlad_1989 a răspuns:

De fapt au dreptul sa interzica accesul persoanelor care creeaza probleme sau fura. Si sincer daca toti ne-am lua in gura cu paznici, agenti si politie..cam care ar mai fi puterea legii? Oricum, paznciul ti-a spus exact regulamentul(in penny nu e permis sa consumi bunuri indiferent de intentia de a-l plati) pe care este obligat sa ti-l impuna altfel isi pierde locul de munca. Cat despre atitudinea voastra fata de un agent de securitate. se incadreaza foarte bine la ultraj dpmdv.