| Gigel2020 a întrebat:

Am o problema, am 12.Parintii mei sunt despărțiti din 2015. Dar cam din 2017 de când am început sa ma învăț cu mama mea, o iubesc mult, în 2015 au făcut proces pentru domiciliul meu. Ma câștigat tata. Din 2017 cum am spus mai sus am început sa o iubesc mai mult, au fost mai multe procese dar eu ca un prost am decis tot la tatăl meu unde nu ma mai simt bine, și-a găsit o alta nevasta care nu face nimic și mai am doua surori vitrege pe care trebuie sa le îngrijesc, ei, am uitat sa precizez ca eu am crescut cu bunici pana la 11 ani când tatăl meu a venit sa ma crească, acum când mai plec în vacante vin acasă foarte trist, încep sa plâng deoarece m-am atașat foarte mult de mama mea și nu știu ce sa fac pentru ca nu mai poate face alt proces. Ce pot face?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu trebuie sa intentezi un proces pentru stabilirea domiciliului la mama ta ci ea trebuie sa ceara aceasta.
In acest proces tu va trebui sa spui ca vrei sa stai cu mama ta.
Trebuie sa tii seama ca nu veti castiga aceasta daca mama ta n-are conditii apropiate de ale tatalui tau pentru cresterea si educarea ta.