| Adrian17k a întrebat:

Salut,am o problema eu am cumpărat o mașină de la un tip care avea mașina înscrisă doar la primărie gen numărul e de la proprietarul anterior acum eu am făcut contract de vânzare cumpărare dar inca nu am înscris masina la primărie ea având tot numerele proprietarului vechi pot circula cu ea (in talon nu e înstrăinată) mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula legal maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare si numai daca are ITP si ai asigurare RCA.
Daca nu o inmatriculezi pana atunci la serviciul de inmatriculari din judetul de domiciliu atunci inmatricularea se suspenda si daca esti prins vei fi amendat.
La primarie masina se inscrie doar pentru impozitul anual.

| NisipLaMare a răspuns:

Nu ai voie sa circuli pe drumuri publice cu o masina fara numere de inmatriculare si cu placute care nu sunt pe numele tau.
Iei numere provizorii cu termen atunci cand vrei sa cumperi o masina si vrei sa circuli cu ea pe drumuri publice pentru o eventuala inscriere.
Poti circula daca vechiul proprietar si-a dat acordul inscris dar doar 1 singur drum ceea ce este foarte putin probabil.