| guy321 a întrebat:

Salut, am o problema: intr-o seara eram mai multi prieteni adunati printre care si niste fete, la un moment m-am dus cu o fata in baie si mi-a facut oral. Dupa am plecat afara si cand m-am intors fata facea oral la alti doi baieti, eu nu am tras de ea sau ceva, nici baietii aia. Dupa fata s-a dus la politie si a depus plangere si eu si fata avem 16 ani si a fost cu acordul ei, am fost si am dat o declaratie deocamdata, ce se poate intampla?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va fi inceputa urmarirea penala pentru viol si mai departe depinde ce se va stabili, respectiv daca au fost relatii de comun acord sau nu.
Daca au fost de comun acord dosarul va fi clasat, daca a fost viol va fi trimis in judecata si depinde ce va hotari instanta de judecata.
Minor fiind se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate sau una privativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, violul s-a produs! Vi se face dosar penal, veti fii judecati samd.
Fata a facut deja primul pas si v-a acuzat, iar tu intii alaturi de ceilalti 2 la viol.
Da-mi voie sa nu te cred ca ea a vrut asta, mai ales ca ati fost 3 baieti la care v-a facut oral, nu?
Asadar, nici un judecator nu va crede ca nu a-ti fortat-o si violat-o, odata ce ati fost 3 baieti si ea singura fata.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce tentativa? Tentativa e o incercare nereusita; iti suna ca si cand n-ar fi reusit?

| minrest a răspuns:

Ciudat, ce motiv ar avea o fata sa faca oral la trei persoane? Sa vedem ce o sa declare celelalte fete.

| guy321 explică (pentru minrest):

Pe mine știu că mă place, după cu cei doi nu știu ce motiv

| minrest a răspuns (pentru guy321):

Si o fata careia ii place un baiat, renunta la reputatie si la orice pretentie la respect in sat, si ii face oral? Dupa care mai face pentru doi baieti, oricum viata ei e distrusa. Nu tine. Au fost presiuni, nu stiu de ce tip; tocmai asta se va vedea in instanta.

| Teo29 a răspuns:

Discuta cu un avocat, nu mai merge la politie fara avocat prezent. Fata e nebuna, cred ca vrea sa va mulga de niste bani...asa ca nu-i dati voi ocazia asta. Orice ar fi, ar trebui sa fii mai precaut si mai matur pe viitor.

In afara de boli, ( daca are fata asta asa pasiune cine stie ce boli ti-a putut da) este si un lucru eronat sa mergi la baie cu necunoscuta pentru asa ceva...

Ea va trebui sa dovedeasca acest lucru si nu cred ca o va putea face pentru ca nu are dreptate. Zi-le ca esti dispus sa faci si un poligraf, ca idee, iar fetei sa-i transmiti ca vei face plangere pentru ca a mintit politia si te-a purtat pe drumuri degeaba.

| minrest a răspuns (pentru Teo29):

Nu exista, pasiunea asta, Teo, nu e nimic pentru fata in a face oral unor baieti la petrecere; dimpotriva, la tara daca faci asa ceva esti terminata, iar de castigat, nu castigi nimic.

| christine99 a răspuns:

Si dupa te-ai trezit din somn. oricum sunteti niste minori plini de drame. daca zici ca ea a fost de acord si nu era drogata nu o sa patesti nimic.

| Sarrya a răspuns:

Daca au fost martori, pot ajuta, sa valideze faptul ca a fost de acord. Si bineinteles, ea nu are dovezi. Nu ar trebui sa patesti nimic.