| MotanAndrei a întrebat:

Salut, am o problema! Niste elevi de la mine din liceu, ma fac drogat prin faptul ca am niste scarieturi pe maini de la unghi, din cauza unei fete, iar ei cred ca ma injectez. Si ca am o fata obosita, ca sunt nedormit. happy Si ca am un nas deformat de la o deviatie de sept, care urmeaza sa ma operez in vara lui 2015. Si vreau sa dau o plangere penala. Pentru calomnie si insulta. Se poate? Mentionez, am un fin care lucreaza in Servicii. happy Si unde pot depune plangerea? La procuratura sau la IPJ? Ce daune morale pot cere? Adica la cat sa se ridice suma? happy P.S sunt vreo 4 persoane, care le stiu numele, restura nu le stiu. happy Orice raspuns folositor, e bine venit si premiat. happy

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are rost sa depui plangere penala pentru calomnie sau insulta, acestea nu mai figureaza ca infractiuni in Codul penal actual, de altfel au fost abrogate inca din vechiul Cod penal, inca din anul 2006.
Tot ce poti face este sa introduci o actiune pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la propria imagine si sa ceri daune morale. Pentru ce spui ca au facut nu este sigur ca o sa castigi, chiar in caz de castig o sa fie o suma modica si nici aceasta nu cred ca o s-o obtii practic, mai ales daca sunt toti minori.

| MotanAndrei explică (pentru Ioandelasal):

Sunt informat, ca mai sunt infractiuni. Da sub alte articole.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MotanAndrei):

Nu este adevarat. Care sunt articolele?

| Deliiiia a răspuns:

Din punctul meu de evdere, e exagerat sa depui plangere. Gandeste-te ca ei isi vad propriile defecte in insultele pe care ti le adreseaza, te vei dovedi a fi o persoana slaba de inger daca nu le poti face fata fara a te prezenta afectat.

| MotanAndrei explică (pentru Deliiiia):

Da, frate, da a devenit enervant + ma simt la modul, descriminat. Si vreau sa sufere, sa vada si ei cum ma simt cand sunt batjocorit si descriminat. happy Si ca in tara asta, exista si dreptate, nu numai diferente. happy

| Andreea1923 a răspuns:

Nu trebuie sa ajungi chiar la plangere penala... nu ii baga in seama. Daca te pui la mintea lor te vei cobora la nivelu lor. Ai sa vezi ca peste cam 3-4 ani tu vei fi cineva important cu o casa mare iar ei vor veni la tine ca sa le dai bani.

| Daniela1234567 a răspuns:

Pai daca nu-ti plac scarieturile tale de pe miine poti sa le acoperi cu un plasture big grin

| MotanAndrei explică (pentru Daniela1234567):

Foarte usor de spus. happy Da eu am cicatrici de la scarieturile alea. Si le am de aproximativ 1 an.