| Cristian_Titel_2001 a întrebat:

Am o problema, tatal meu refuza sa ma intretina, sa-mi dea bani si sa ma creasca, ma intretine mama mea care are un salariu mult mai mic ca si al lui. As vrea sa stiu daca as putea sa-i cer pensie alimentara chiar daca parintiimei nu sunt divortati si sunt in custodia amandurora?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca parintii mai locuiesc impreuna sau separat si nici ce varsta ai.
Daca esti minor si parintii nu mai locuiesc impreuna atunci poti solicita obligarea tatalui tau la plata pensiei alimentare, printr-o actiune in judecata, la judecatoria de care apartine domiciliul lui. Cererea de chemare in judecata va trebui semnata si de mama ta.
De asemenea poti solicita obligarea la plata pensiei alimentare si daca esti major si urmezi cursurile liceului, scolii postliceale sau facultatii, pana la terminarea studiilor, dar nu mai mult de 26 de ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu intreba pe aici. Iti raspund niste indivizi care nici sa scrie n-au habar dar sa aiba pregatire de specialitate. Pune-i intrebarea lui Ioandelasal care-i jurist sau pe siteul Avocatnet.ro: https://www.avocatnet.ro/
Nu te costa nimic.
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| mihai69 a răspuns:

Daca nu sunt despartiti cu acte, nu poti sa-i ceri nimic. De fapt, nici daca erau divortati nu ai fi putut tu sa ceri ceva - doar mama ta poate cere pensie de intretinere.
Nu stiu daca in actualul cod civil mai e definit abandonul de familie - luati legatura cu un avocat, ar putea gasi o solutie.

| anonimg a răspuns:

Problema ta e mai delicata. Probabil ar trebui sa existe o dovada ca tatal tau nu vrea sa participe la intretinerea ta.
Ori astepti sa iti raspunda cineva aici, ori pui intrebarea ta unui avocat: www.avocat.net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti la scoala, ia si invata nu te lua dupa astia sa iti cauti job. din poza pare ca esti micut, chiar minor. parintii au obligatia sa te intretina pana la 26 de ani( citeste art. 499 cod civil)

| Kogaion a răspuns:

Cum adica sa te intretita si sa te creasca? Pai nu locuiti in aceeasi casa? Depinde si ce inseamna pentru tine sa-ti dea bani, daca mama ta are un salariu asa mic banuiesc ca tatal tau plateste intretinerea, apa, lumina, etc. Ca nu cred ca el isi tine salariul si mama ta plateste toate astea plus te tine si pe tine. Poate nu vrea sa te invete cu multi bani.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Prin lege ambii parinti sunt obligati sa te intretina pana iti termini studiile inclusiv studiile de doctorat de la facultate

| Necunoscutu92 a răspuns:

La mine maica-mea la dat în judecata pentru pe taică-meu pentru peste alimentare ca nu îmi dădea nimic

| Teresa a răspuns:

Poate banii pe care ti da mama ta sunt de la amandoi.
De asemenea, poate considera ca la varsta ta nu ai nevoie de bani. Unchiul meu, de exemplu prefera sa le dea pachet de acasa copiilor ca sa nu dea banii pe 'toate prostiile'. Practiv, verisorii mei nu primesc bani pe mana de la parinti, dar nu le lipseste nimic. Daca vor haine/jucarii/tablete/etc li se cumpara.
Consider ca ar trebui sa detaliezi mai mult problema ta. La ce suma te astepti si cu ce frecventa (zilnic/saptamanal/lunar)?
De asemenea, ai acces la alocatia ta asigurata de stat?

| R0byZ00r a răspuns:

Nu poti face asta, daca nu iti da bani spune-i lui maicata care e treaba si ca nu are rost sa stea cu un om egoist care nu da nimic, insa daca ii da lui maicata bani sau ajuta la plata facturilor, nu merita sa se desparta, nu poti lua pensie alimentara daca nu sunt despartiti si tu ramai doar in custodia unuia dintre ei ( parintele despartit care nu detine copilul plateste pensie celuilalt )

| Andrei545B a răspuns:

Nu cred ca e posibil

| Gabriel_Alex_2000 a răspuns:

Cred ca tatal tau vrea sa te responsabilizeze mai mult. Ar fi bine sa-ti cauti un job.

| CrinaD a răspuns:

Daca părinții sunt separați in fapt, iar tu esti minor sau esti major si urmezi cursurile unei facultăți poti formula o cerere de chemare in judecată prin care sa soliciți obligarea tatălui la plata pensiei de întreținere.
http://avocatlorenadinca.ro/......lul-minor/