| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am primit ieri un mesaj de genul ca daca vreau un credit intre 5000 si 100000euro, dar trebuie mai intai sa platesc prin western o taxa de 75euro.Pot sa ii fac o reclamatie la politie pentru inselaciune sau numai in cazul in care i-as fi dat banii (cei75euro)as putea sa ii fac reclamatia, ca doar atunci sar creea un prejudiciu.Ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o tentativa la inselaciune si in cazul acestei infractiuni tentativa se pedepseste, asa ca poti sa-i faci plangere penala.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, tentativa de inselaciune... prin proxy de anonimizare. Politistii vor baga plangerea in sertar si vor uita de ea pentru ca nu exista niciun indiciu concret care sa permita identificarea faptasului. Degeaba vei insista: ei nu au ce cerceta la e-mail.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nici o reclamatie, ca inca nu ai fost inselat!
Iar daca ii dai, inseamna ca esti prost, stiind deja ca este inselaciune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți sa ii faci dacă vrei.