| makeouthill7 a întrebat:

Am primit o amenda contraventioanala pentru ca am aruncat un chistoc de tigara pe jos in fata garii cand trebuia sa plec in Bucuresti, eu fiind din Constanta. Fiind pe graba, politistul m-a legitimat si mi-a zis ca o sa primesc amenda acasa. Se poate sa platesc amenda in Bucuresti fara acea chitanta pe care o sa mi-o trimita acasa?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Doar pe chitanta pe care o vei primi este motivul pentru care ai fost amendat.
Im lopsa procesului verbal aceste detalii nu se pot trece pe chitanta, iar banii tai nu vor apuca sa fie luate in evidenta (nu vor ajunge la compartimentul care a eliberat-o.
In acest caz, te poti trezi dupa cativa ani cu datorii neplatite + dobanzi si penalizari de intarziere.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"+ dobanzi si penalizari de intarziere."

La amenzi nu se percep penalitati de intarziere, cu atat mai putin dobanda.

| sierra1 a răspuns:

Cred că e târziu acum - nu venea acasă dacă o plăteai pe loc

| mihai69 a răspuns:

Fără procesul verbal de contravenție, unde scrie motivul şi cuantumul amenzii, nu are nimeni temei legal să încaseze bani de la tine.
De plătit, poți plăti oriunde.

| Holiday a răspuns:

Eu cred ca n-o sa primesti de fapt nici o amenda, doar te-a speriat putin ca sa nu mai faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi ma "amenda pentru ca ai aruncat un chistoc de tigara". Eu ii spuneam politistului respectiv sa se uite la toate chistoacele de pe jos pentru ca nu toate sunt ale mele. Sa fie toti corecti si apoi sunt si eu corect. Sa puna cosuri de gunoi sa ai unde arunca. Oricum, bucurestiul este o groapa de gunoi si plin de sobolani. Te-a gasit pe tine mai prost. Se vede ca nu avea ocupatie. A vrut sa arate la sefi ca are activitate. In caz de neactivitate, politistii sunt dati afara din Politie. A dracului de lichele cu epoleti pe umeri.

La intrebare nu stiu ce sa raspund. In schimb sunt nemultumit cum a procedat politistul. Nu e corect asa. Daca mergi pe oricare peron si te uiti printre sinele de tren, e morman de chistoace. Alea cine le-a mai aruncat? Gara e plina de hoti si drogati, iar ei fac pe interesantii in fata garii.

| Ady117 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, gândește logic. E normal că sunt mai multe chiștoace și de către alți oameni, dar dacă nu i-am văzut când le-a aruncat, ce dovadă are? Și cum să-i găsească dacă chiștoacele sunt acolo de ore / zile? Hai să fim realiști.
Drogaților ce să le facă? Poate să le spună că au băut, ce, nu au voie să bea? Dacă îi vede drogandu-se, atunci da. Și hoții la fel. Trebuie să îl vadă furând sau să aibă cineva o dovadă că a durat, altfel ce să-i facă? Au voie să stea la gară din moment ce nu sunt văzuți că fac ceva ilegal. Și în + asta e o lecție pentru cel care primește amenda. Altă dată să nu mai arunce că nu-i în curte la el.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mentalitatea tipic de roman necivilizat. Daca altii arunca eu de ce sa nu arunc... daca altii fac eu de ce sa nu fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tu du-te si vorbeste intr-o punga si te ascult mai tarziu. Iar cu mine in seama sa te bagi cand te voi baga eu in seama. Te-a intrebat cineva ceva? Vezi ca nu sunt de 1 an sau 2 pe site, chiar daca am cont nou. Te stiu eu pe tine, marele atotstiutor in toate si "programator de meserie'. Si iti place sa te bagi in discutii precum musca in ce se baga ea. Mi-as dori sa fi TV, sa te inchid.

Iar legea sa fie pentru toti, nu numai pentru prosti.

| Geomire a răspuns:

Normal, da. Ar trebui să fii in baza de date.

| Cristiaansen a răspuns:

Ai mai primit amenda până la urmă? Întreb fiindca am pățit ceva similar azi.

Merci