| katy1996 a întrebat:

Am primit o amenda in valoare de 45 de ron pentru ca nu aveam bilet pe RATP si daca nu platesc in 48 de ore imi vine acasa aviz ca sa platest 100 lei. Am dat toate datele si semnatura pentru ca ma grabeam sa ma ajung la scoala. eu am 17 ani. ce poate sa face daca nu platesc? sa puna amenda la impoztul ce il platesc parintii, sa vina in casa si sa ia lucruri de valoarea amenzii? si daca nu platesc sa creasca penalizarile? va rog ajutati-ma repede [-o<

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda o sa o trimita pentru executare silita si daca nu te pot executa atunci organul fiscal poate sesiza instanta de judecata pentru a te condamna la ore de munca in folosul comunitatii. Te sfatuiesc sa platesti amenda in 48 de ore, este cel mai bine.

| archas a răspuns:

Spune-le alor tai si mergi si plateste acu cat ii 50 de lei!

| Vendetta23 a răspuns:

De ce naiba ai dat datele tale? puteai da orice date. si pe mine m'a prins odata. am zis ca sunt de pe la mama dq. ca ei nu dau prin statie sa verifice sau ceva.

| Mihailescu_Virgil_1970 a răspuns:

Spune-i unui prieten care are sati imprumute si faci rost cai ai 17 ani si i dai cand faci tu rost