| justme2019 a întrebat:

Am primit o amenda pentru aruncarea unui rest de tigare. Ce sanse sunt ca aceasta sa se anuleze in cazul unei contestatii? Precizez faptul ca descrierea faptei este exagerata.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sansele sunt de 50%, tu vrei asta, bineinteles daca faci plangere contraventionala, totul este sa vrea si judecatorul.
Plangerea trebuie facuta la judecatorie, in termen maxim de 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa stiu, in cazul in care am semnat procesul verbal mai pot face contestatie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Sigur ca mai poti face, nu exista nici o interdictie.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

Descrierea faptei este in felul urmator: "A fost depistat aruncand restul de tigara pe domeniul public in zona mai sus mentionanta provocand indignarea cetatenilor din jur ".
Eu nu am vazut nici un cetatean sa para indignat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Va trebui sa dovedesti ca este adevarat ce spui, altfel plangerea contraventionala o sa-ti fie respinsa.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

Cam cum as putea sa fac asta? La rubrica alte mentiuni am scris ca nu mi-am dat seama.

| justme2019 explică (pentru Ioandelasal):

De asemenea ultimele doua cifre din seria buletinului nu sunt lizibile (sunt scrise peste literele de tipar ale procesului verbal).

| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Atunci ai recunoscut fapta si n-ai nici un motiv sa faci acum plangere contraventionala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru justme2019):

Nu este un motiv de nulitate a p.-v.c.