| kidu21m a întrebat:

Salut, am primit un plic de la judecatorie in care scrie contestatie la executare( art 598 NCPP) si sunt chemat in calitate de condamnat, ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asta chiar n-am de unde sti, este o perioada lunga. Intereseaza-te la instanta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu s-a gresit citatia inseamna ca ai fost condamnat penal si ai facut contestatie la executarea pedepsei, conform Codului de procedura penala (NCPP inseamna noul Cod de procedura penala), citez:
"ART. 598.Contestaţia la executare
  (1) Contestaţia împotriva executării hotărârii penale se poate face în următoarele cazuri:
  a) când s-a pus în executare o hotărâre care nu era definitivă;
  b) când executarea este îndreptată împotriva altei persoane decât cea prevăzută în hotărârea de condamnare;
  c) când se iveşte vreo nelămurire cu privire la hotărârea care se execută sau vreo împiedicare la executare;
  d) când se invocă amnistia, prescripţia, graţierea sau orice altă cauză de stingere ori de micşorare a pedepsei.
  (2) În cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a), b) şi d), contestaţia se face, după caz, la instanţa prevăzută la art. 597 alin. (1) sau (6), iar în cazul prevăzut la alin. (1) lit. c), la instanţa care a pronunţat hotărârea ce se execută. În cazul în care nelămurirea priveşte o dispoziţie dintr-o hotărâre pronunţată în apel sau în recurs în casaţie, competenţa revine, după caz, instanţei de apel sau Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie."

| kidu21m explică (pentru Ioandelasal):

Am facut in 2014 contestatie la executare cand eram condamnat, de ce sa imi vina tocmai acum cand am fost eliberat din inchisoare dupa executarea pedepsei?

| kidu21m explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru kidu21m):

Asta chiar n-am de unde sti, este o perioada lunga. Intereseaza-te la instanta.