| Mike2644 a întrebat:

Am și eu o întrebare happy. Am stat in chirie și din cauze personale a trebuit sa renunț la aceasta înainte de expirarea contractului. Initial i-am spus proprietarului ca o sa mai stau o săptămâna și o sa plătesc perioada aferentă, iar acesta a început cu amenințări cum ca o sa schimbe yalla și nu îmi mai pot recupera lucrurile, drept urmare am trimis pe cineva după lucruri și am eliberat apartamentul cu 5 zile mai repede, deși eu am plătit pe 9 zile (am dovada, am făcut transfer) + garanția pierdută. El acum spune ca dacă nu ii plătesc și ceva cheltuieli de bloc poate sa meargă in instanța sa ma oblige sa plătesc chirie pana semnează el "actul de reziliere". Credeți ca are șanse? Din câte știu contractul nu e declarat la ANAF.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietarul nu a inregistrat contractul de inchiriere atunci sigur ca nu o sa te dea in judecata, daca te actioneaza poate fi acuzat de infractiunea de evaziune fiscala. Spune-i asta daca te mai preseaza.

1 răspuns:
| danaieladaniela a răspuns:

Nu are sanse...ai spus ca ai si probe plus daca mai continua cu amenintarile du-te la militie happy