| KarTan a întrebat:

am si eu o intrebare
Ce poti pati daca te prinde politia conducand o masina si sa nu ai carnet de sofer

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Aici ai legea:
http://instructorauto.bynet.ro/noul-cod-rutier-6.php

| Ioandelasal a răspuns (pentru traveler):

Este articolul vechi, inainte de republicarea OUG 195/2002.

| traveler a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc de precizare, era o intrebare generala pusa de un pusti iscoditor la ce poate pati daca se joaca cu masina tatalui sau.☺
O seara placuta!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti face dosar penal si te pot condamna de la 1 an la 5 ani inchisoare, conform OUG 195/2002, citez:
"ART.86. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Poate fi condamnata, de la 1 an la 3 ani, si persoana care ti-a incredintat masina.

| onasis1961 a răspuns:

Ţi se face dosar penal.

| danutyqwe a răspuns:

Dosaru penal si in functie de ce ai facut pe strazi puscarie...