| tere a întrebat:

Salut am si eu o intrebare! daca asta vara am avut un accident de masina dar nu eram eu la volan eu am fost doar complice urmand sa imi spuna ca sunt complice la furt calificat dar retin nu am fost eu la volan, poate sa imi anuleze permisul de conducere? adica cazul nici nu stiu unde este daca a ajuns la judecatorie sau nu mau chemat la botosani sa mai dau o declaratie si au zpus ca imi trimit ei o scrisoare precum am fost scos de sub urmarire penala pana acum nu am primit nimica si au trecut cam 2 luni de zile. daca se incheie cazu cu o amenda penala poate sa imi anuleze permisul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai fost la volan in momentul savarsirii accidentului atunci nu ai nici o legatura cu acesta, asa ca n-are de ce sa-ti anuleze permisul si nici macar sa ti-l suspende. De asemenea nici infractiunea de furt calificat nu are legatura cu permisul de conducere. Pentru accident o sa fie pedepsit numai cel care a condus masina si lui o sa-i anuleze permisul. Pentru complicitate la furt calificat poti fi si tu sanctionat, bineinteles daca se dovedeste ca ai avut vreo contributie. In caz contrar va inceta urmarire penala impotriva ta, respectiv vei fi scos de sub urmarirea penala, prin decizie a procurorului si nu vei fi judecat penal. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Daca tu ai fost complice permisul tau nu are nici-o treaba sa ti-l confiste (daca ai fost copilot scapi de aceasta belea) dar cu instanta te poti astepta de la orice asa ca grija si iti recomand sa fi optimist ca sa nu duci grija si sa ai parte de o surpriza neplacuta.

| a1doru a răspuns:

Nu

| freewoman a răspuns:

Sfatul meu : angajeaza_ti un avocat specializat pe dosare penale. Complicele se sanctioneaza cu pedeapsa precazuta pentru autor insa tinand cont de contributia la savarsirea infractiunii.
Nu are nicio legatura permisul auto, cu complicitatea la furt calificat! Exista sanse pentru pronuntarea unei pedepse cu suspendarea conditionata a executarii acesteia.

Conduita buna a infracotrului inainte de savarsirea faptei se refera la lipsa antecedentelor penale.
Staruinta pentru inlaturarea pagubei a fost depusa, daca s-a recuperat bunul furat.
Daca pana acum ati avut o atitudine sincera in faza organelor de urmarire penala si apoi in fata judecatorului, se pot aplica circumstantele atenuate prevazute de disp. art. 74, literele a, b si c din Codul penal, iar apoi sa se faca aplicarea disp. art. 76, litera c) si sa se aplice o pedeapsa de cel putin 3 luni. Insa furtul este calificat...
Teoretic sunt intrunite conditiile pentru suspendarea conditionata a executarii pedepsei, insa totul depinde de judecator.

| kris a răspuns:

Nu are nicio legatura cu permisul tau atita vreme cit tu nu ai fost la volan!