| Dany9274bdh a întrebat:

Salut, am si eu o întrebare dacă mă poate ajuta cineva pentru ca unde am întrebat mi s-a închis telefonul. Deci luna trecuta mi-a expirat buletinul si am reușit să îmi fac programare online pe 27 luna asta dar problema este ca mie îmi trebuie foarte urgent pana la sfârșitul lunii, am sunat la evidența populației și am început să îmi spun problema pe care o am și nici bine nu am terminat propoziția de spus ca mi-a spus NU doamna de acolo și mi-a închis telefonul. Credeti ca daca as merge acolo as putea sa imi rezolv problema? M-am mai uitat pe net si am văzut că nu se poate face nici la urgenta buletinul din cauza pandemiei dar nu inteleg dacă informația pe care am găsit-o este de la începutul pandemiei sau este recenta, daca poate sa ma ajute și pe mine cineva va rog, sunt disperat sa imi rezolv problema sa nu ma asculta nimeni ce am de spus.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valabilitatea cartilor de identitate, expirate in timpul starii de alerta, a fost prelungita pe o perioada de 90 de zile de la expirarea acestei stari, asa ca CI actuala este inca valabila.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi acolo și spui la birou pe loc necesitatea urgenței dtale.

| Yuoia a răspuns:

@Ioandelasal ti-a raspuns. Dar pe viitor, nu mai lasa lucrurile pe ultima clipa. CI se poate preschimba cu 6 luni inainte de expirare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde faci programarea la buletin sau ce? Nu te mai stresa atata cu el, ar trebui sa inteleaga cand vede ca a expirat recent.

| Dany9274bdh explică:

Am 25 de ani și problema este ca îmi trebuie buletinul pentru indemnizația copilului

| floresdemayo a răspuns (pentru Dany9274bdh):

Dacă erai copil, te-as fi trimis cu părintii...
Dar fiind adult(ă), te duci acolo și ceri audiență la șeful de la Evidenta Populatiei (nu angajatilor de la ghiseu). Îi spui urgenta si se rezolva in 2-3 zile. Să ai pregătit(ă), din timp, si o solicitare in scris, unde mentionezi si motivul urgentei. Success!
Inca ceva: Ar mai fi cartea de identitate provizorie, care se elibereaza mai repede, valabila pentru un an, dar nu cred ca merită...
Totusi, cel mai bine, e să soliciti ajutorul șefului de acolo... Dacă poate, te ajută.

PS. Indemnizatia nu o primesti pe card bancar? Eu știu că așa se obisnuieste. happy