| KingR a întrebat:

Am și eu o întrebare despre permisul de conducere.
Este adevărat că de la 1 Iulie se introduce legea cu minim 10 clase obligatorii?
Dacă am 8 clase și mă înscriu la școala de șoferi în luna Mai, iar examenul îl dau în August după ce se bagă legea, mă mai poate afecta acest lucru?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este adevarat, cel putin eu n-am vazut o asemenea prevedere legala, au fost doar zvonuri si cateva articole in presa online, dar fara sa indice actul normativ.
Daca s-ar introduce de la 1 iulie atunci ai face degeaba scoala de conducere, deoarece nu te-ar primi la examinare dupa 1 iulie, fiindca n-ai indeplini conditia de studii.

| darrio2007 a răspuns:

Inca nu se stie nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se introduce nici o lege.
Poti face scoala de soferi si cu 4 clase, atata vreme cat stii sa scrii si sa citesti, putand invata regulile de circulatie si tine un volan in mana, poti lau permis de conducere.
Conditia este sa ai 18 ani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred. Nu exista nicio lege in acest sens, doar stiri incomplete pe la tv

| sofisis a răspuns:

Normal asa ar fi, sa fie cerut minimul obligatoriu. Inainte erau 8 clase obligatorii, acum sunt 10. Ar trebui reglementata si legea permiselor.
Iar eu da, asa stiu. Ca de anul acesta daca ai sub 10 clase nu poti detine permis.

| bogdan324 a răspuns:

Iti dai seama ca daca s-ar aplica acea "lege", o mare parte din soferi n-ar mai avea dreptul de a conduce, nu?
Stirea aia este sa sperie lumea si atat.

| FreddieM a răspuns:

N-am auzit asa ceva. Stai linistit, nu se va da niciodata asa o lege absurda. Petecul ala de hartie nu ajuta la marirea sau micsorarea capacitatilor cognitive, cu alea 8 clase sau cate ai, e suficient sa urmezi acele cursuri de la scoala sa devii un sofer corect si bun. Succes