| Dragulescu_Alin_1997 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.
Mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 60 de zile, daca dau redobandirea si nu promovez examenul se mai acorda o luna in plus la suspendare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul ca nu reusesti la test nu se mai prelungeste suspendarea, vei reprimi permisul la implinirea perioadei de 60 de zile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cei care doresc să își redobândească permisul mai repede de perioade de 30 de zile, 60 de zile sau 90 de zile se pot înscrie la examen numai după expirarea dovezii de 15 zile.
Dacă șoferii nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie la expirarea perioadei de suspendare, termenul va fi prelungit cu încă 30 de zile.
Prelungirea se aplică numai o dată, iar la finalul acesteia conducătorul auto îşi recapătă permisul de conducere. Prelungirea de 30 de zile se aplică și dacă conducătorul auto nu se prezintă la examen.
Nu pot solicita reducerea perioadei de suspendare șoferii care au fost implicați într-un accident rutier şi s-au aflat sub influenţa alcoolului. În aceeași situație sunt și cei care nu au oprit la calea ferată sau au acumulat 15 puncte de penalizare în ultimul an.