| dikaaa a întrebat:

poate un minor in varsta de 16 ani sa calatoreasca singur cu avionul? Spania-Romania si returul. Poate calatorii fara parinti? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| EuDOarSieu a răspuns:

Da, poți călători fără părinți dacă ai procură prin notariat de la ei. Același lucru și dacă părinții tăi sunt despărțiți.

| dikaaa explică (pentru EuDOarSieu):

Si poate face aceasta procura in Spania? Si daca are procura poate calatorii neinsotit de parinte sau adult?

| EuDOarSieu a răspuns (pentru dikaaa):

Da, se poate face și acolo, dar cred că trebuie tradusă să o poți folosi în România.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate iesi din Romania doar cu declaratia notariala a parintilor si un insotitor major. Insotitor major poate fi si persoanalul de bord de pe avion. La inapoierea din Spania poate calatori singur.

| dikaaa explică (pentru Ioandelasal):

Declaratia notariala o poate face in strainatate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dikaaa):

Da, o pot face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla.

| alessia5158 a răspuns:

Daca esti cetatean roman, pentru calatoria Spania -> Romania nu ai nevoie de o declaratie notariala data de parinti---ai nevoie de carte de identitate sau de pasaport, ambele aflate in termen de valabilitate.
Pentru calatoria de intoarcere, respectiv la iesirea din Romania, ai nevoie, in plus, de:
1) un insotitor adult care prezinta politiei de frontiera certificatul sau de cazier judiciar
2) de o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti. Declaratia notariala poate fi facuta la oricare cunsulat al Romaniei in Spania (https://madrid.mae.ro/node/756). Orice consulat al Romaniei presteaza servicii notariale pentru cetatenii romani! Consulatele romanesti din Spania isi desfasoara activitatea numai cu programare --- vezi cum se obtine o programare online si cum functioneaza : https://madrid.mae.ro/node/485

In cazul in care parintii au domiciliul sau rezidenta in Spania, poti obtine de la consulat un pasaport C.R.D.S. pentru minor. Vezi, pe site-ul Consulatului general al Romaniei la Barcelona, documentele necesare :http://barcelona.mae.ro/node/487
Avand un pasaport C.R.D.S., documentul care face dovada ca ai domiciliul/resedinta in Spania, la iesirea din Romania nu vei mai avea nevoie de acea declaratie notariala ci doar de un insotitor adult --- vezi, pe website-ul Politiei Romane de Frontiera, modificarea legislativa :https://www.politiadefrontiera.ro/......-7797.html

| Viitorulapropiat a răspuns:

Iti trebuie un însoțitor major, pe langa declarația notariala a părinților.

| deeaella a răspuns:

Doar cu un adult insotitor si cu procura de la parintii minorului pe numele acestuia