| LzzD a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare: Sunt tatal biologic al unui copil, care a fost recunoscut de altcineva, care acum a decedat. Voiam să trec copilul pe numele meu, toți sunt de acord( copilul, mama acestuia, familia decedatului) dar am zis să mai stăm până la majorat să beneficieze cativa ani de pensie de urmaș. Întrebarea este:
1-dacă copilul devine major, se mai poate lucrul acesta (cineva spunea ca se poate doar până la majorat).
2-dacă îl infiez, acum mai ia pensie de urmaș?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti sa-l infiezi si dupa majorat dar numai daca ai contribuit la cresterea lui pe perioada minoratului.
2. Dupa infiere nu va mai beneficia de pensia de urmas.

Bula
| Bula a răspuns:

Recunoasterea oficiala a paternitatii poti cere oficial si dupa majoratul copilului, facand un test de paternitate si inaintand o actiune in justitie in acest sens.
Pana atunci copilului este recunscut oficial tatal decedat si poate beneficia de pensie de urmas pana la majorat sau pana urmeaza studii in continuare (adica pana ce beneficiaza si de alocatie de copil).

| LzzD explică:

Vroiam sa intreb daca copilul devine major, mai pot să-l trec pe numele meu, pentru ca cineva spunea ca se poate lucrul acesta decat pana cand implineste 18 ani, iar apoi devine imposibil, chiar cu voia lui. Daca il infiez acum cand e minor, mai ia pensie de urmas?