| Man765 a întrebat:

Am si eu o mare nedumerire. Deci eu impreuna cu familia mea (mama si tata ) stam in casa bunicilor de pe tata. Tata m.ai are inca 3 frati iar casa este pe numele bunici mele (bunicii sunt decedati) iar mostenirea nu este dezbatuta. Ce demersuri trebuie facute pentru a deveni eu proprietarul casei?

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Nu prea ai cum. Daca bunicii sunt decedati, trebuie facuta succesiunea. Tatalui tau ii revine o parte, la fel si fratilor lui. Daca fratii lui nu au nici o pretentie si renunta la mostenire, tatal tau ramane cu casa, iar tu esti mostenitor al tatalui tau.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai ce demersuri sa faci acum.
Tatal tau sau unul dintre fratii lui sa solicite deschiderea procedurii succesorale, mostenitori fiind toti cei 4 frati. Dupa obtinerea certificatului de mostenitor, de catre toti cei care accepta mostenirea, dreptul de proprietate va fi inscris in CF pentru fiecare.
Doar dupa aceasta poti obtine tu dreptul de proprietate, prin cumparare, donatie sau contract de intretinere, incheiat cu toti proprietarii.

| Man765 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns