| AndreiAndrei1995 a întrebat:

Am si eu o nelamurire, directoarea scolii spune ca ne ia telefoanele daca ne mai prinde cu ele la scoala, dar in lege spune clar ca avem voie cu ele in pauze, si s-a intamplat de multe ori, si le pastreaza o zi sau chiar cateva, daca se răspândește ea sau daca vii cu unul dintre părinți deci intrebarea mea este, are sa le rețină?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Statutului elevului este interzisa doar folosirea telefoanelor in timpul orelor, in rest este permisa si directorul nu are voie sa le retina.

| Mosotti a răspuns:

Te duci cu tata, sa vb serios cu directoarea, sa o intrebe frumos ce si cum, sa ii zica sa nu se mai repete..., si se rezolva, scurt, fa asa si se va rezolva, incalca o regula ea. Nu faci nici o reclamatie ca pierzi timpul.

| Bizon95 a răspuns:

Nu ai telefonul la tine in pauza
de ce nu iti potcovesti tu directoarea cu o reclamatie penala de furt sau macar intreruperea dreptului de proprietate, depusa la politie?

asa, ca, chestie

ca sa nu iti mai spun ca nu ai voie sa folosesti telefonul in ora, CORECT, dar sa il pui pe silent (si fara vibratii) si sa il tii in buzunar e un lucru pe care daca directoarea ti-l interzice, se poate face un scandal monstru pentru ca, daca ceva se intampla tu nu poti sa, suni la 112 si sa... TE SALVEZI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are voie să rețină nimic, că nu a dat ea bani pe telefoanele voastre. Nici măcar nu ar trebui să își permită să le atingă.
Sunteți la școală, nu la vreun penitenciar de maximă siguranță.
Mai bine lăsați telefoanele acasă decât să veniți cu ele doar ca să vi le rețină aia.
Nu are voie să facă așa ceva. Când o da dânsa bani pe telefoanele voastre să vi le rețină, dar până atunci nu.

| 1231242 a răspuns:

Păi nu știu de legi, dar am avut cazuri, dar directoarea le dădea înapoi după terminarea orelor, dar dacă erai mai al dracu pe românește, trebuia să vii cu părinții să-l iei.

Mențiunea este că le lua fără cartelă și le ținea în sertar.

| Ionut0991654 a răspuns:

Da are voie sa le retina doar daca in pauza fimezi sau fotografiezi ceva ce are legatura cu scoala dar daca nu faci asta din cate stiu nu are niciun drept sa le retina

| Paul_Emanuel_2003 a răspuns:

Depinde de școala / liceu