| UnNumeScurt a întrebat:

Salut, am si eu o problema. Am 17 ani si mi-am pierdut buletinul si peste fix o luna o sa fac 18 ani. Trebuie sa declar acum buletinul pierdut sau nu o sa am nevoie de el daca deja o sa am unul nou la 18 ani?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii de identitate trebuie anuntata in maximum 15 zile la SPCLEP de care apartii si apoi poti depune actele pentru eliberarea unei noi CI. Oricum preschimbarea CI poate fi facuta chiar si inainte de expirarea valabilitatii, respectiv cu cel mult 180 de zile inainte de data expirarii valabilitatii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un buletin pierdut trebuie declarat pierdut atunci când se întâmplă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! In cazul în care ți-ai pierdut buletinul, trebuie să te prezinți în termen de 24 de ore la Direcția pentru Evidența Persoanelor, unde completezi o declarație pe proprie răspundere că actul este pierdut. Un buletin pierdut este imediat declarat nul și urmează să-ți fie emis altul.

| UnNumeScurt explică (pentru anonim_4396):

Dar eu întreb dacă o să îmi trebuiască buletinul acesta când o să fac 18 ani, că am citit pe net și nu e printre actele necesare când faci buletinul de 18 ani

| xilef123 a răspuns:

Nu-l declara, stai linistit si asteapta, sigur te va cauta politia, banca sau vreun executor judecatoresc