Întrebare recomandată | Adriaw48 a întrebat:

Am si eu o problema.
Mi-am pierdut buletinul si de doua saptamani il caut si nu dau de el si m-am decis sa il declar pierdut.
Va rog sa imi spuneti cum trebuie să procedez si ce acte imi trebuie pentru asta.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

La evidenta populatiei, scrie de la intrare in mod sigur, dar in principal ca si acte, certificat de nastere, act de proprietate al domiciliului, daca nu e pe numele tau trebuie si persoana care e proprietar sa vina si sa te ia in spatiu, adica sa isi dea acordul ca tu sa ai adresa respectiva, parintii sau alte rude si cunostinte, plus o taxa platita acolo, pentru timbru si poze.

| Adriaw48 explică (pentru antimulte):

Este vorba despre prietena mea.
Locuim de 1 an împreună dar nu suntem căsătoriți.
Pot sa o iau eu în spațiu?
Si pot sa declar buletinul pierdut în orașul meu natal?

| antimulte a răspuns (pentru Adriaw48):

Da, daca tu esti proprietarul locuintei, desigur. Dar va trebui sa mergi cu ea impreuna cu actul de proprietate si buletinul tau. Iar buletinul pierdut il poti declara la orice filiala de evidenta populatiei, poti si in localitatea natala, unde iti vine mai usor.

| OctavianSps a răspuns:

Mergi la Evidenta populatiei din orasul tau si iti vor spune exact exact ce iti trebuie sa aduci.