| Alex12363738485883 a întrebat:

Salut! Am si eu o problema si nu stiu ce sa fac.Ieri m-a oprit politia pentru ca mergeam cu trotineta electrica si nu am 14 ani, mi-a cerut numele, data nasterii si adresa.Azi m-a prins acelasi politist doar ca nu mi-a mai cerut adresa in schimb mi-a creut numele parintilor, pot primi amenda pentru ca sunt foarte speriat...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu pot fi sanctionati contraventional (cu amenda), in schimb poate fi sanctionat un parinte, pentru lipsa de supraveghere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu, posibil parintii. Ma indoiesc totusi.