| LasleaIoan1972 a întrebat:

Salut.Am un bebe de 8 luni si nu am facut actele pentru alocatie,daca le fac anul urmator, avand in vedere ca se mareste alocatia, pot sa scot tot din urma la valoarea marita a alocatiei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate obtine alocatia de stat pentru copii si pe ultimele 12 luni dar numai la cuantum care a fost in aceste luni.
Conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6.(1)Stabilirea dreptului de alocaţie de stat pentru copii se face pe baza cererii şi a actelor din care rezultă îndeplinirea condiţiilor de acordare a acestui drept.
(2)Cererea se face, în numele copilului, de către persoanele prevăzute la art. 4 alin. (1) -(3).
(3) După împlinirea vârstei de 14 ani, cererea se poate face şi de către copil, cu încuviinţarea reprezentantului său legal.
(4)Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
(5)În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocaţiei de stat pentru copii se poate face şi pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni."

| LasleaIoan1972 explică (pentru Ioandelasal):

Foarte rar dau funda dar fiind vorba de copii mei si de un raspuns perfect ma inclin respectuos si ofer cu mare placere funda

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nimic nu functioneaza asa.
Alocatia se poate da retroactiv dar se da 2 lei ( sau cat era la momentul nasterii copilului), nicicum marit.

| mi25 a răspuns:

Nu, doar cat era prevazut de lege pentru fiecare perioada.

| NunuNini a răspuns:

Visezi!
Vei lua alocatia la valoarea fiecarei luni de cand s-a nascut. Daca iei retroactiv. Vezi sa nu pagubesti mai mult din lacomie.