| Wordofthat999999 a întrebat:

Am un job in care se lucrează în 3 schimburi, sch 1, 2 si 3. Pentru sch 3 primesc un spor de noapte, iar intr-o luna pot pica de două ori pe schimbul acesta iar intr-o luna doar o data, depinde. Cu cat sunt plătită pentru sporul de noapte?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti cu cat esti platita, tu ar trebui sa stii asta, conform fluturasului de salariu sau statului de plata.
Noi iti putem spune doar cu cat ar trebui sa fii platita, conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART. 126.Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru."

| darrio2007 a răspuns:

Asta o stie doar patronul. Intreaba-l.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ești aia angajata acolo și noi trebuie sa știm ce bani și ce contract ai?

| Elelei a răspuns:

Uita-te in contract sau pe fluturasul de salar.

| IamJoKeR a răspuns:

În primul rând depinde de locul de muncă unde lucrezi, la patron sau stat. Fiecare joburi au 1, 2 sau 3 schimburi si programul diferă de la un loc de munca la altul si sporul de noapte este si el diferit!