| molozzz123 a întrebat:

Salut,
Am un teren alaturat pe care am titlu de proprietare (am aflat recent) dar niste vecini au mostenit o casa pe acel teren. In prima instanta vreau sa le spun sa plece de bunavoie de acolo din moment ce e terenul meu. Pot chema Politia daca refuza sa plece sau devin ostili? Din ce am inteles, din moment ce eu am titlu de proprietate, chiar daca casa lor e acolo(casa batraneasca) trebuie sa ma actioneze in instanta. Momentan se comporta ca si cum e terenul lor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca o rezolvare amiabila. Daca nu reusesti va trebui sa introduci o actiune in revendicare.

| molozzz123 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns. Deci Politia nu ma poate ajuta deloc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru molozzz123):

Politia nu este instanta de judecata, asa ca n-are cum sa te ajute.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa stii ca problema nu este atat de usoara. Daca ei nu vor, nici instanta nu-i poate scoate din casa. Si in plus trebuie sa le asiguri si drum de acces la locuinta.
Totusi consider ca ceva este in neregula cu titlul de proprietate. Daca pe terenul care a fost al vostru alta familie si-a construit o casa cat acest teren era in CAP, la restituire trebuia sa va dea teren in alta parte.
Daca aceasta casa era pe acest teren inainte de a se intra in CAP, inseamna ca cei care ti-au dat titlul de proprietate au gresit.
Doar instanta si prin efectuarea unei expertize se poate stabili cum si cine are dreptate.