| GoguGog a întrebat:

Am vazut o carte pe olx si am cumparat-o de la tip prin posta. A costat 65 de lei. Am luat coletul de la posta, iar cand am ajuns acasa in el erau o carte la vreo 20 de lei si o cutie de parfum goala.
El si-a sters contul si cred ca avea adresa si numele false. Pot face ceva in privinta asta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci plangere penala pentru inselaciune, desi fiind valoarea mica nu o sa se preocupe prea mult politistii.
Daca ai cumparat cu ramburs atunci trebuia sa fie numele si prenumele si adresa vanzatorului, ca sa stie posta cui elibereaza banii. Daca ai platit prin alta metoda (cont bancar sau mandat postal) si atunci poate fi identificat usor.

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Poti fluiera.

| sierra1 a răspuns:

Cu parfumul te poți spăla pe cap iar cu cartea, ce să zic... măcar e titlul cerut?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai luat țeapălaughing

| mihai69 a răspuns:

Să publici pe un forum datele prin care ai făcut plata (alea nu ar trebui să fie false, chiar dacă nu-s musai ale lui), măcar așa e posibil ca o mică parte dintre utilizatorii de internet să știe să se ferească de el.
Și poți să faci și o plângere la poliție, pentru înșelăciune. Chiar dacă e o sumă relativ mică, merită încercat.

| Dismally a răspuns:

Nu poti face nimic, la un prejudiciu de 65 lei te complici degeaba...

| GoguGog explică (pentru Dismally):

Dar daca era de exemplu o suma de 700 de lei?

| Dismally a răspuns (pentru GoguGog):

Poti merge la politie dar nu stiu daca iti vei mai recupera banii.