| anonim_4396 a întrebat:

Am voie să dețin petarde și artificii, altele decât P1 si F1? Ma refer la baterii, rachete, petarde mai puternice, gen K2, K3 și daca pot sa le tin in casa, în pod, oriunde, dar fără să le folosesc, ca am o mica colecție de petarde mai "rare" si vreau sa mi-o măresc. Sau dacă dețin si un prieten imi spune sa ii dau si lui, dar eu nu vreau sa ii dau si de ciuda spuna la poliție, au voie sa intre in curte sa le caute si sa mi le ia? Dacă da, ce pățesc? Mentionez ca am 15 ani, aproape 16
Și mai am o problema, acum o zi, au dat vecinii mei cu petarde in grădină la ei, iar alte vecin a sunat la poliție și vecinii au spus că le au de la mine, ca ei ma stie ca folosesc articole pirotehnice, deși nu le-am dat nimic, nici nu stiu de unde le au. Dacă vine poliția la mine, au voie să imi faca ceva fara vreo dovada? Eu deja am vorbit cu prietenii si am obținut o anumita mărturie, ca nu sunt de la mine si ca nu am dat eu

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie legal, fapta constituie contraventie si se pedepseste cu amenda, conform L.126/1995, rep. in 2014, citez:
"ART. 7
  (1) Persoanele fizice nu au dreptul să deţină, să utilizeze, să transporte, să depoziteze, să experimenteze ori să mânuiască explozivi de uz civil sau articole pirotehnice dacă nu fac dovada calităţii de artificier, respectiv de pirotehnician autorizat şi nu reprezintă o persoană juridică autorizată şi înregistrată conform prevederilor legale.
ART. 38
  (1) Constituie contravenţii următoarele fapte şi se sancţionează astfel:
d) nerespectarea prevederilor art. 3, 4, 5, 7, 9, 16, 17, 18, 19, 23, art. 25 alin. (3), art. 27 alin. (1) şi art. 31, cu amendă de la 5.000 lei la 7.500 lei."
Si tu poti fi sanctionat contraventional, avand peste 14 ani. De asemenea vor fi confiscate toate materialele pirotehnice pe care le detii.
Politia nu poate face perchezitie fara acordul proprietarului locuintei, banuiesc ca acesta este unul dintre parinti sau sunt proprietari ambii parinti. De asemenea poate face perchezitiei si fara acord, in baza unui mandat de perchezitie dat de un judecator.
Te sfatuiesc sa nu te joci cu asemenea lucruri, o poti pati tu sau cineva din familie ori sa fii amendat. De asemenea pot fi amendati si parintii, pentru lipsa de supraveghere.

| ReZiSTorr a răspuns:

Se poate face perchezitie.Eu zic sa arunci toate bombele pe care le ai daca nu vrei sa ai probleme cu politia