| ionutdj a întrebat:

an urma cu 3 luni am fost prins de politie cu numere expirate de 3 zile si 0, 14 alc an aerul expirat. am primit acasa o hartie precum ca permisul a-mi e suspendat pe o perioada de 90 zile si atat! oare ce se va intimpla mai departe mi se va anula permisul? vreau un raspuns de la cineva care a mai trecut prin asa ceva

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal vei primi citatie, la domiciliul din Romania, pentru a te prezenta sa te asculte. Tine legatura cu cei de acasa si o sa afli.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ai savarsit o infractiune (circulatia cu un vehicul neinmatriculat) si o contraventie (circulatia sub influenta alcoolului). Pentru infractiune vei avea dosar penal si, daca vei fi gasit vinovat, ti se va anula permisul de conducere.
Pentru contraventie se poate aplica amenda de la 9 la 20 puncte amenda, in prezent de la 765 lei la 1.700 lei si suspendarea dreptului de a conduce pe 90 de zile.
N-ai primit inca amenda?

| ionutdj explică (pentru Ioandelasal):

Am primit amenda si suspendare de 90 zile. stiu ca 0.14 e contraventie, dar ma gindesc la faza cu numerele ce se va intimpla ca eu acuma sunt in afara tari.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionutdj):

In mod normal vei primi citatie, la domiciliul din Romania, pentru a te prezenta sa te asculte. Tine legatura cu cei de acasa si o sa afli.

| JohnnyBi a răspuns:

Anulatul permisului e cea mai mica problema a ta. risti dosar penal pentru punerea in circulatie pe drumurile publice a unui vehicul neinmatriculat. adica risti pana la 3 ani de puscarie.