| MrEggHead7 a întrebat:

Salut, anul acesta școlar (2022-2023) sunt în clasa a 11 a la profesionala iar apoi o să termin profesionala și o să pot continua la liceu sau seral. Vreau să merg la seral dar am 17 ani și fac 18 abia in 10. 2023, si din ce-am citit trebuie să împlinesc 18 ani înainte de începere anului 2023-2024 care ar fi în septembrie. Nu mă pot înscrie la seral considerant faptul ca cursurile la seral încep din modulul 3/semestrul 2 și pana atunci împlinesc 18 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea inscrie la seral, dar tot in cl. a XI-a si vei face inca 3 ani, respectiv cl. XI-XIII.

| Sophieka a răspuns:

Te poti inscrie. Ai dreptul sa te inscrii cu cel mult 3 luni inainte de a implinii varsta de 18 ani.
Si eu am facut seralul. La seral si la celalalt tip (am uitat denumirea) se face si clasa a 13-a.

Felicitari ca vrei sa continui. Daca vrei sa dai si bacalaureatul, ceea ce iti recomand, sa te apuci de acum de invatat... Timpul trece repede si pe ultima suta de metrii nu inveti mare lucru.

| Sophieka a răspuns:

Am gresit. Ai de ales intre seral si frecventa redusa.

Eu am mers la frecventa redusa. La seral presupune sa mergi in fiecare zi cateva ore...Seralul e un semestru in 3 saptamani si restul se presupune ca inveti acasa din carti / si meditatii daca vrei contra cost.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Nici o sansa.